Salát pařížský - CSN menu

Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Salát pařížský

Saláty

Na 1 kilogram pařížského salátu potřebujeme:

400 g pařížského salámu, 180 g sladkokyselých okurek, 60 g sterilizovaného hrášku, 25 g cibule, 300 g základní majonézy (doma udělané, nemusí být), 10 g krupicový cukr, 10 g sůl – lépe až na konec jen dle chuti, 20 g plnotučná hořčice, 5 g ocet, 8 g worcesterská omáčka, ½ g mletý černý pepř.


Ikony československých bufetů:

Vlašský, pochoutkový a pařížský salát byly nejoblíbenější svačinové saláty v dobách socialistického Československa (ČSSR). Třebaže vypadaly skoro stejně, měl každý z nich svou vlastní chuť, která se neměnila, ať byl člověk v kterémkoliv městě. Zárukou jistoty, že budou chutnat stejně v celé ČSSR, byly závazné československé státní normy (ČSN). Dělalo se podle nich všechno, tedy i saláty.

Asi od roku 1993 ČSN neplatí. Tím nastal „Konec salátů v bývalém Československu“. Protože to, co se od těch dob vyrábí a prodává, se sice jmenuje stejně, ale je vyrobeno z úplně jiných surovin. Nezláká to od pohledu ani vůní. Není to zdravé, a hlavně, není to dobré.
Knihy receptur studené kuchyně naštěstí neskončily jako makulatura. Můžeme podle nich saláty připravovat i doma. Dodržováním přesných receptů se zachová téměř autentická chuť, a tak se naši potomci nebudou divit: „Co jen na tom vlašáku lidi měli?“

Připomenutí:

Jedna zkušená „salátka“ (kuchařka studené kuchyně) celkem polopatě vysvětlila, proč se musí opravdu všechno vážit. Použila tehdy příměru, že při pečení vánočního cukroví se také všechny suroviny přesně váží, aby se pečení povedlo a cukroví mělo tu pravou chuť. Ve studené kuchyni a při výrobě tradičních salátů to zkrátka platí právě tak.

Rozdíly mezi saláty

Když pročítáme ingredience potřebné na vlašský, pochoutkový a pařížský salát, mohlo by se zdát, že budou chutnat stejně. Ale nechutnají.

Pochoutkový salát je velmi jemný. Voní šunkovým salámem a kyselou okurkou, má trochu řidší konzistenci. Výtečně ladí s bílým nebo celozrnným pečivem, používá se na přípravu zdobených obkládaných vajec v misce.

Vlašský salát obsahuje kořenovou zeleninu a brambory. Když ho nesníme s rohlíkem, můžeme jej mazat na veku jako základ obloženého chlebíčku. Hodí se na zdobená vejce a na přípravu specialit studené kuchyně – jako podklad pro ruské vejce, na chlebíčky s vejcem a podobně. Někde se podává vlašák i jako přílohový salát.

Pařížský salát je sytý a vydatný. Opravdu nejlíp k němu sedí rohlíky, housky, bageta.Tip: Vybírejte recepty kliknutím na
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky